Linda Karlsson och Tomas Borg är två eldsjälar i Kumla som sedan tio år tillbaka arrangerar Tillsammanscaféer i Flystakyrkan varannan söndag. Genom möten och aktiviteter samlar de lokalsamhället för att stärka den lokala sammanhållningen och motverka rasism.
– Vi har hållit på i tio år och det har betytt jättemycket för mig. Jag har träffat människor som jag kanske aldrig skulle ha mött annars, från andra länder. Engagemanget har också lett till föreningen Hitta hem, där vi varit väldigt engagerade i ensamkommande ungdomar, säger arrangören Linda Karlsson.
Initiativet är en del av Tillsammansskapet, en nationell organisation som finns över hela Sverige och arbetar med att driva lokala frågor. Verksamheten i Kumla är kopplad till studieförbundet Studiefrämjandet.
Både Linda och Tomas har öppnat sina hem och tagit emot ensamkommande ungdomar. Linda berättar om vad engagemanget betyder för henne.
– Det ger en värme i mig, i mitt hjärta, och det betyder jättemycket. Vi vet att det betyder mycket för dem som kommer hit, och det betyder jättemycket för mig också, säger hon.
För Tomas Borg är det också viktigt att hjälpa andra människor, och han tycker att det är roligt att caféerna bidrar till att fler får möjlighet att vara del av en gemenskap som de annars hade stått utanför.
Tillsammanscaféerna är öppna för alla, men många av dem som kommer saknar sociala nätverk.
– Jag vill bidra till medmänsklighet och att folk bryr sig om varandra. Jag tror på karma – det man gör för andra får man tillbaka själv. Här blir det som en liten ny familj, säger han.