Örebro läns bildningsförbund delar vartannat år ut förtjänsttecken till personer som gjort särskilt goda insatser för folkbildningen i länet. I år är vi stolta att få uppmärksamma Peter Franzén och Karin Wistrand för deras enastående arbete!
Peter Franzén tilldelas förtjänsttecknet för nytänkande inom folkbildningen. Med över 39 års erfarenhet, ett stort engagemang och en stark tro på folkbildningens kraft skapar Peter nya möjligheter för lärande, kultur och samhällsutveckling.
”Glädjen som uppstår i en grupp som präglas av att folkbildningspedagogiken används är oslagbar. Jag ser inte deltagare som konsumenter utan som producenter som har mycket kompetens och kunskaper.” – Peter Franzén
Karin Wistrand tilldelas förtjänsttecknet för ett gott folkbildningsarbete. Karin lyfter musikens kraft inom folkbildningen och är en viktig förebild som stärker unga musiker och de små scenerna i Örebro.
”Musik berör, upprör, sammanför oss, skapar minnen, vi har kul, den är ett språk! Musiken förenar och blir en sådan bra symbol för kraften i folkbildningen.” – Karin Wistrand
Vi gratulerar Peter och Karin och tackar för deras viktiga insatser för folkbildningens utveckling och framtid!